Jak działają zawory z siłownikiem pneumatycznym?

Do sterowania przepływem medium w sieci wykorzystuje się różne rodzaje zawór, w tym przede wszystkim zawory ręczne. W sprzedaży dostępne są również zawory umożliwiające automatyzację procesu zamykania i otwierania przepływu medium, gazu lub cieczy, w tym zawory kulowe z siłownikiem pneumatycznym. To sprzęt przystosowany do użycia głównie w instalacjach przemysłowych, gdzie istnieje możliwość podpięcia zaworu do przewodów pneumatycznych, które będą napędzały siłownik.

Rodzaje zaworów kulowych sterowanych pneumatycznie

W celu zautomatyzowania procesu zamykania i otwierania przepływu medium, gazu lub cieczy, w profesjonalnych instalacjach przemysłowych instaluje się zawory kulowe z siłownikami. Gdy częścią instalacji jest sieć pneumatyczna, miejsce tradycyjnych elektrozaworów mogą zastąpić ich pneumatyczne odpowiedniki sterowane i napędzane sprężonym powietrzem. W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów zaworów jedno- i dwustronnych o różnych typach konstrukcji. Dużą popularnością cieszą się m.in. kołnierzowe zawory kulowe z siłownikiem pneumatycznym, które ze względu na sposób montażu doskonale sprawdzają się w instalacjach wysokociśnieniowych. Połączenie przy pomocy kołnierza jest trwalsze i bardziej szczelne niż tradycyjne rozwiązania bazujące na zastosowaniu połączeń skręcanych, z zaworem zakończonym gwintem.

Pneumatyczna obsługa zaworów

Przemysłowe zawory kulowe z siłownikiem pneumatycznym lub elektrycznym pozwalają sterować przepływem medium w sposób zdalny lub automatyczny, przy pomocy sterownika z zaprogramowanym trybem pracy. W przypadku kulowych zaworów z siłownikiem pneumatycznym przepływ medium może być otwierany lub zamykany automatycznie po osiągnięciu określonego poziomu ciśnienia w sieci, gdy ciśnienie jest zbyt wysokie lub niskie. To pomaga chronić poszczególne elementy instalacji, przede wszystkim podpięte do niej urządzenia wykonawcze. Do prawidłowego działania zaworu wyposażonego w siłownik pneumatyczny niezbędny jest jednak dostęp do sieci pneumatycznej. Siłownik musi zostać podłączony do przewodów pneumatycznych. Gdy nie ma takiej możliwości, alternatywą pozostają tradycyjne elektrozawory, czyli zawory wyposażone w siłowniki elektryczne.

Zasada działania zaworów kulowych z siłownikiem pneumatycznym jest bardzo prosta. To urządzenia otwierające lub zamykające przepływ medium automatycznie, przy spadku lub wzroście ciśnienia w systemie, zgodnie z parametrami pracy lub zdalnie, przez operatora uruchamiającego siłownik. Oczywiście operator instalacji nie musi zbliżać się do zaworu, aby zamknąć przepływ, co zwiększa bezpieczeństwo i sprawdza się, gdy zawory są instalowane w miejscach trudnodostępnych.

Dodaj komentarz