Drewutnia to jedno z tych miejsc, których nie może zabraknąć w ogrodzie. Pozwala na przechowywanie drewna kominkowego, jak również narzędzi ogrodowych. W drewutni można odpowiednio sezonować drewno, dbając o jego odpowiedni poziom wysuszenia. Jak postawić drewutnię?
Do czego służy drewutnia?
Drewutnia to drewniana konstrukcja. Buduje się ją, aby sezonować drewno opałowe. Tylko dobrze wysuszone nadaje się do spalania w kominku. Dlatego też powinno leżeć w miejscu osłoniętym od deszczu, by móc odpowiednio wyschnąć. Drewutnia projekt, której należy wykonać przed budową, powinna również utrzymywać stałą wilgotność do 20%. Drewno do kominka nie powinno być przechowywane w zamkniętych pomieszczeniach gospodarczych, gdyż może podejść pleśnią. Drewutnia chroni drewno przed opadami deszczu i śniegu i pozwala na skuteczne wysuszenie.
Gdzie najlepiej umieścić drewutnię?
Budowa drewutni powinna być poprzedzona odpowiednim projektem. Ważny jest wybór miejsca. Domek narzędziowy na wymiar najczęściej stawiany jest przy ścianie domu. Przechowywane w tym miejscu drewno, zapewnia domownikom łatwy i szybki dostęp do drewna. Warto jednak pamiętać, że składowanie drewna tuż przy ścianie budynku może negatywnie wpłynąć na wygląd elewacji. Dlatego też należy zadbać o odpowiedni odstęp od ściany zewnętrznej, który ponadto zapewnia wentylację dla składowanego tak drewna.
Niezależnie od tego czy drewutnia stanie przy ścianie domu, garażu wolnostojącym czy innym miejscu w ogrodzie, ważne jest zapewnienie odpowiedniego dojazdu samochodom, które dostarczają drewno. Znacząco ułatwi i usprawni to rozładunek. Żeby drewutnia została postawiona zgodnie z przepisami, powinna być umiejscowiona minimum 4 metry od płotu, chyba że wiata jest osłonięta ognioodporną przegrodą. Wynika to z przepisów przeciwpożarowych. Budując drewutnię nie potrzebujemy zezwolenia na budowę. Wynika to z ustawy, która zakłada, że budowa wiat, garaży, wolnostojących budynków gospodarczych do 35 m2 nie wymaga zezwolenia. Wymaga jednak zgłoszenia tego faktu do urzędu.