To, że system rynnowy to istotny element dachu, wie chyba każda osoba budująca dom. Nie zapominajmy jednak, że również mniejsze dachy i daszki wymagają skutecznego odprowadzenia wody deszczowej. Z tego względu rynny powinny się też pojawić na budynkach gospodarczych takich jak garaże, wiaty czy altany. Jak je dobrać, by były praktyczne i trwałe?
Bez względu na przeznaczenie i wielkość budynku, ściekająca z dachu po ścianach woda będzie miała niszczący wpływ na trwałość konstrukcji i estetykę elewacji. Musimy więc zadbać o to, by w bezpieczny sposób odprowadzić ją poza jego obręb. Każda, nawet niewielka połać dachowa, zarówno na garażach czy wiatach połączonych bezpośrednio z bryłą domu, jak też na obiektach wolno stojących takich jak altana czy drewutnia, wymaga zamontowania systemu rynnowego.
Z jakiego materiału?
W przypadku budynków gospodarczych kluczową kwestią przy wyborze systemu rynnowego jest jego funkcjonalność. Na pierwszy plan w oczywisty sposób wysuwa się więc podstawowa rola orynnowania, a więc skuteczne odprowadzenie wody deszczowej. Drugą istotną sprawą jest trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne, na które rynny będą stale narażone. Inwestorzy są w tym przypadku zwykle zainteresowani także rozwiązaniem jak najkorzystniejszym pod względem ekonomicznym.
– Wszystkie te wymagania spełniają systemy rynnowe z PVC – podpowiada Bartłomiej Siwiec, doradca techniczno-handlowy firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych. – Rynny i rury spustowe z wysokiej jakości tworzywa sztucznego z powodzeniem spełnią swoją funkcję, są odpowiednio szczelne i solidne. Innowacyjne procesy produkcji sprawiają, że materiał nie tylko ma podwyższoną wytrzymałość, ale też jest odporny na promieniowanie UV. Choć w przypadku budynków gospodarczych walory estetyczne schodzą na drugi plan, nowoczesne rynny z PVC posiadają szeroką gamę kolorystyczną i gwarantują niezmieniony wygląd przez wiele lat. A przy tym są przystępne cenowo.
Jeśli garaż czy wiata są połączone z domem lub znajdują się w jego bliskim sąsiedztwie, najczęściej wykańczane są z zewnątrz w taki sam sposób co część mieszkalna. Warto wówczas nie tylko zadbać o to, by ściany czy pokrycie dachowe nawiązywały do materiałów użytych na bryle głównej, ale też zachować spójność w każdym detalu. W takiej sytuacji do odprowadzenia wody deszczowej dobrze jest wykorzystać ten sam system rynnowy, co na połaciach dachowych domu.
– Gdy zdecydowaliśmy się na montaż rynien stalowych na naszym domu, również dostawiony do niego garaż czy wiata mogą być wyposażone w rynny z tego samego materiału, o identycznym wyglądzie – mówi ekspert z firmy Galeco. – W ramach systemu rynnowego znajdziemy elementy o różnych wielkościach, dostosowane do odprowadzenia wody z większych i mniejszych połaci.
Jak dobrać wielkość rynien na mały dach?
Wybór materiału to nie wszystko. Bez względu na to, z czego będzie wykonane orynnowanie, bardzo ważną kwestią jest dobranie odpowiednich wymiarów poszczególnych części systemu. Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się prosta – niewielki obiekt i mały dach to małe rynny. Rzeczywiście, najczęściej jest tak, że do odprowadzenia wody deszczowej z altanki czy przydomowego garażu wystarczą te o mniejszych przekrojach. Czy jednak za każdym razem oznacza to zakup najmniejszych dostępnych elementów?
– Rozstrzygające jest tu EPD, czyli tzw. efektywna powierzchnia dachu – wyjaśnia Bartłomiej Siwiec. – Istnieje prosty wzór, który pozwala dokonać obliczeń, uwzględniając długość dachu, wysokość połaci i odległość od narożnika do kalenicy w poziomie. Skorzystać też można z intuicyjnego w obsłudze kalkulatora dostępnego w internecie. W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że na mały dach, poniżej 50 m2, wystarczające będą rynny o średnicy 100 mm, a rury spustowe o średnicy 75-80 mm. Dach w przedziale 50-100 m2 najczęściej wyposażamy w system 125/90 mm.
Nie zapominajmy również o tym, że znaczenie ma także forma dachu. W przypadku bardziej skomplikowanych, rozrzeźbionych połaci i połączenia kilku płaszczyzn niezbędne będzie zastosowanie elementów dodatkowych, takich jak narożniki czy trójniki. Warto sprawdzić, czy wybrany przez nas system orynnowania oferuje komplet niezbędnych części do szybkiego montażu.