Mieszkanie Plus droższe od lokalu komunalnego

Mieszkanie Plus to rządowy program, którym przewidziano budowę tanich lokali na wynajem. W programie preferowane będą rodziny  wielodzietne i te, które mają niskie dochody. Ale wniosek będzie mógł złożyć każdy. Obecnie w kraju jest w budowie ponad 1200 mieszkań, w tym ponad 200 w Wałbrzychu. Porozumienie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego zawarły również oprócz Wałbrzycha inne dolnośląskie miasta. Chodzi o Wrocław, Świdnicę, Oławę, Bielawę, Jawor i Głogów.


Wrocław wskazał działki, które znajdują się na obrzeżach miasta. To tereny na Psim Polu, a dokładnie przy ul. Mirkowskiej, na osiedlu Muchobór (ul. Kunickiego), czy na Wojszycach (Buforowa). W tym momencie nie ma jednak żadnych konkretnych decyzji, kiedy miałaby się rozpocząć budowa pierwszych mieszkań.

Trzeba pomóc gminie

Marlena Joks, prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości oraz członek Zarządu Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, uważa, że program Mieszkanie Plus nie rozwiąże problemu mieszkaniowego kraju. – Gdyby rząd chciał rzeczywiście rozwiązać problem mieszkaniowy, to powinien wszystkie dostępne środki przeznaczyć na wsparcie budownictwa komunalnego w gminach czyli dla gmin, zamiast bawić się w państwową deweloperkę za publiczne pieniądze – uważa Marlena Joks. I przypomina, że we Wrocławiu kolejka ubiegających się o przydział lokalu komunalnego  liczy ponad 1800 osób, a czas oczekiwania na przydział to około 5 lat. – Trzeba pamiętać, że w naszym mieście jest ponad 7000 lokali komunalnych, w których ludzie żyją jak Kiepscy ze znanego serialu, w lokalach ze wspólną toaletą na korytarzu. A Wrocław to przecież bogate miasto…- dodaje Joks.
Ekspertka rynku nieruchomości porównuje także miesięczne opłaty za najem.

Plus droższy

Dla przykładowego mieszkania o pow. 50 mkw. We Wrocławiu – w założeniach programu Mieszkanie Plus – czynsz (bez opcji dochodzenia do własności) wyniesie ok. 995 zł. A czynsz w mieszkaniu komunalnym – 380 zł. Za czynsz w mieszkaniu wrocławskiego TBS zapłacimy zaś ponad 682 zł. W przypadku TBS najemca musi jeszcze płacić koszty partycypacji i trzymiesięczną kaucję. Obecnie kwota partycypacji we Wrocławiu wynosi ok. 1184,00 zł za 1mkw.

We wszystkich przypadkach należy doliczyć także koszty mediów plus opłaty np. za internet i telewizję. – Zapowiedzi rządu PiS o „tanich”  mieszkaniach na wynajem można więc oficjalnie włożyć międzi bajki – komentuje Joks.

Plus tańszy

Na pewno wynajem Mieszkań Plus będzie o wiele tańszy niż wynajęcie mieszkania na wolnym rynku. W stolicy Dolnego Śląska, w zależności od lokalizacji, wielkości i standardu lokalu wynajęcie mieszkania to wydatek, który rozpoczyna się od ponad tysiąca złotych. Wynajęcie dwupokojowego mieszkania, ok. 50-metrowego to koszt ok 1700 zł plus opłaty.

Autor:
Malwina Gadawa

Materiał Polska Federacja Rynku Nieruchomości

Dodaj komentarz