Drewniana elewacja – jak dopasować kolor do okien, drzwi i dachu?

Drewniana elewacja to chętnie wybierane rozwiązanie przy budowie domów, w których liczy się estetyka i jakość wykonania. Wiele osób jednak zastanawia się: czy w pierwszej kolejności należy zwrócić szczególną uwagę na właściwości drewna czy jego kolor, który ma przecież tworzyć spójną całość z takimi elementami jak okna, drzwi czy dach?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista: w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na właściwości materiału, a dopiero później zastanawiamy się nad jego kolorem. Dlaczego?

– Nie wybiera się gatunku drewna na elewację pod kolor okien, drzwi czy dachu, ponieważ większość materiałów można wybarwiać przy zastosowaniu specjalnych lazur. W pierwszej kolejności zwracamy uwagę na żywotność materiału, czyli jego naturalną trwałość bez zabezpieczania, charakterystykę – tzn. usłojenie, sęki i różnorodność w barwie, pochodzenie desek – czy na pewno importowane są z certyfikowanych fabryk – oraz jak często należy je impregnować. Następnie wybieramy rodzaj i kolor okien, drzwi oraz dachu, a w późniejszym czasie barwę lazury, która będzie pasowała do poszczególnych elementów – mówi Kinga Liebchen z firmy Komplex Market, importera i dystrybutora wysokiej jakości profili drewnianych.

Warto również wiedzieć, że w przypadku, gdy zależy nam na uzyskaniu jasnego koloru elewacji, nie decydujemy się na drewno o naturalnie ciemnym zabarwieniu, ponieważ uniemożliwi ono rozjaśnienie za pomocą lazury. Co ważne, zawsze przed pomalowaniem całej elewacji należy wykonać próbę koloru na niewielkim fragmencie wybranego drewna, ponieważ na każdym gatunku będzie on prezentował się inaczej.

Kolory drewna

– Standardowych kolorów okien czy drzwi jest stosunkowo niewiele, a więc dobieranie ich pod kolor lazury nie jest najlepszym pomysłem. Inaczej jest w sytuacji, gdy decydujemy się na okna i drzwi wykonane na zamówienie, ponieważ wtedy mamy do dyspozycji całą paletę barw. Jest to znacznie droższe rozwiązanie i z tego powodu też niezbyt popularne. Istotne jest również to, że lazury zazwyczaj nie występują w całej palecie kolorów, w związku z czym często trzeba iść na kompromis przy wyborze barwy elewacji pod okna, drzwi, dach, bramę czy tynk. Należy pamiętać również o tym, że wraz z upływem czasu kolor elewacji będzie się zmieniał, a utrzymanie wyjściowej barwy wymaga renowacji mniej więcej co 3-5 lat. W takim przypadku najmniej kłopotliwym rozwiązaniem jest zastosowanie gatunków drewna, które nie wymagają impregnacji, czyli drewna modyfikowanego termicznie Thermory i pozwolenie elewacji na naturalne spatynowanie, czyli zmianę koloru na srebrzystą szarość. Barwa ta doskonale komponuje się z niemalże każdym kolorem – dodaje Kinga Liebchen z firmy Komplex Market.

Warto dodać również, że inwestorzy coraz częściej decydują się na zakup okien, drzwi czy bramy garażowej w kolorze szarym. Dzięki temu przy wyborze barwy drewnianej elewacji nie ogranicza ich żadna paleta i mogą dowolnie kierować się własnymi upodobaniami.

Dodaj komentarz