Sejf a budowa domu – co warto wiedzieć

Planując budowę wymarzonego domu, mamy zazwyczaj głowę pełną planów i pomysłów, które przelewamy na projekt. Starannie dobieramy materiały wykończeniowe, dodatki i elementy dekoracyjne, dbamy o estetykę i funkcjonalność. Ale czy poświęcamy dostatecznie dużo czasu na kwestie bezpieczeństwa?   

Aby móc w pełni cieszyć się własnymi „czterema kątami”, należy odpowiednio je zabezpieczyć przed intruzami i złodziejami. W planie wykończenia warto uwzględnić elementy, które utrudnią wejście do domu osobie niepożądanej, takie jak atestowane zamki, okna ze specjalnie klejonymi szybami oraz rolety antywłamaniowe. Jeśli jednak zabezpieczenia te pechowo zostaną sforsowane, przydatnym i funkcjonalnym urządzeniem okaże się sejf. Chociaż gotówkę większość z nas trzyma obecnie raczej w banku, każdy ma w domu inne przedmioty, które chciałby schować w bezpiecznym miejscu. W domowym sejfie można ukryć dokumenty, nośniki danych lub sprzęt elektroniczny. Takie urządzenie będzie także odpowiednim miejscem dla rodzinnych pamiątek, które mają wysoką wartość emocjonalną lub przedmiotów kolekcjonerskich, zbieranych często całymi latami.

Sejf powinien być umieszczony w odpowiednim miejscu

Najkorzystniej wyznaczyć je już na etapie budowy domu lub generalnego remontu, dzięki czemu zaoszczędzimy sobie pracy i kosztów. Sejfy wymagają bowiem zakotwienia do podłoża, które uniemożliwia wyniesienie go w przypadku włamania – wyjaśnia Anna Drożdżowska, Konsultant Marketingu Konsmetal.

Wybierając sejf warto zasięgnąć opinii eksperta, który pomoże dobrać odpowiedni model. Dostępne są urządzenia wolnostojące i takie, które zamontujemy w meblach, np. szafie czy w biurku. Osobną kategorią są te ścienne. Ich montaż jest najbardziej skomplikowany, ponieważ poza rozmiarami samego urządzenia, trzeba uwzględnić także jego specjalną obudowę. Jeśli więc naszym marzeniem jest sejf ukryty za obrazem lub lustrem, najlepiej pomyśleć o nim już na etapie projektu, kiedy nasz dom jest jeszcze na papierze.

Architekt z pewnością podpowie, gdzie najlepiej go umieścić. W przypadku modeli KSN płaska konstrukcja drzwi pozwala łatwo zamaskować sejf przed wzrokiem gości  – dodaje Anna Drożdżowska,

Kiedy już wybierzemy miejsce na sejf, podejmiemy decyzję co do modelu i rozmiaru, trzeba jeszcze wybrać rodzaj zamka. Najwięcej korzyści i przydatnych funkcjonalności ma ten elektroniczny. Na koniec pozostają jeszcze kwestie wizualne, takie jak chociażby kolor. Jeśli sejf ma być umieszczony w widocznym miejscu i stanowić ciekawy element wystroju wnętrza, warto zwrócić na to szczególną uwagę. Dotychczas dominowała szarość, jednak obecnie dostępne są inne, nowocześniejsze barwy, jak połyskująca czerń czy ciemna zieleń.

Dodaj komentarz