Rynek nieruchomości wtórnych 2017 – ceny na plus, sprzedaż na minus

Mniej sprzedanych mieszkań, ale za wyższą cenę. Podwyżki w największych miastach sięgają kilku procent. Tak wygląda rynek nieruchomości wtórnych po pierwszych sześciu miesiącach 2017 roku. Sytuację podsumowuje najnowsze badanie Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości „Puls rynku”.

Wzrost sprzedaży

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości wtórnych biura pośrednictwa mogą zaliczyć do udanych. Co trzeci pytany przez PFRN pośrednik zauważył wzrost popytu na mieszkania. Zainteresowanie kupujących wzrosło od 6 do 15 proc. w zależności od miasta. Według 14,3 proc. sytuacja jest stabilna. Spadek popytu odnotowało nieco ponad 40 proc. ankietowanych.

Równocześnie część pośredników przeprowadziła większą liczbę transakcji na rynku najmu. Co trzeci zauważa, że Polacy coraz częściej decydują się na wynajem nieruchomości. Wszystko jednak zależy od regionu, bo taka sama liczba badanych wskazuje, że liczba transakcji „na ich podwórku” od lat pozostaje na niezmienionym poziomie. Co trzeci odnotował też spadek zainteresowania najmem na poziomie do 5 proc. i od 10 do 15 proc.

– Sytuacja na rynku nieruchomości wtórnych jest stabilna. Wzrost sprzedaży to m.in. zasługa rządowego programu „Mieszkanie dla młodych”. Pozytywnie na popyt może też oddziaływać program „500+”. Również wzrost transakcji na rynku pierwotnym przełożył się na realia rynku wtórnego, doprowadzając m.in. do wzrostu cen. W niektórych miastach podwyżki wynoszą kilka procent. W Warszawie na przykład średnia cena ofertowa jest wyższa o ok. 200 zł – wyjaśnia Andrzej Piórecki, Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

 

Więcej za metr kwadratowy

Wzrost cen sprzedaży mieszkań na poziomie do 5 proc. w stosunku do ubiegłego roku potwierdza 42,9 proc. badanych, a na poziomie do 10 proc. – 14,3 proc. Tyle samo odnotowało podwyżkę o 11-15 proc. Co trzeci ankietowany wskazuje, że ceny pozostały niezmienne. Podwyżki nie ominęły także rynku najmu. Ponad 57 proc. pytanych pośredników zauważyło niewielki (maksymalnie 5-procentowy) wzrost cen mieszkań na wynajem.

Jakie lokale najczęściej kupują Polacy? Zdaniem ponad 66 proc. badanych te ze średniej półki cenowej. Co trzeci zauważa duże zainteresowanie drogimi apartamentami.

 

Kredyty bez zmian

Na rynek nieruchomości wtórnych wpływa sytuacja na rynku mieszkań deweloperskich. Rekordowa sprzedaż na rynku pierwotnym – zdaniem 57 proc. badanych – przekłada się na większe zainteresowanie także na rynku wtórnym. Natomiast 43 proc. pytanych odnotowało spadek liczby transakcji kupna-sprzedaży.

Spokojnie rynek przyjął natomiast zapowiedź końca programu „Mieszkanie dla młodych”. Ponad 40 proc. pytanych pośredników po początkowym wzroście liczby transakcji zwraca uwagę na obecną stagnację i oczekiwanie na odblokowanie ostatniej puli pieniędzy zarezerwowanych na 2018 rok. 14 proc. przez całe I półrocze obserwowało zwiększone zainteresowanie programem, odnotowując wzrost liczby transakcji kupna-sprzedaży. 40 proc. uważa, że na ich terenie program nie ma realnego wpływu na rynek.

Również zwiększony do 20 proc. wkład własny przy kredytach hipotecznych nie zmienił w żaden sposób sytuacji. Pośrednicy zauważają, że liczba udzielanych kredytów pozostała na tym samym poziomie. Mieszkania kupowane na kredyt to także tylko część przeprowadzanych transakcji. Zakup mieszkania wciąż jest traktowany jako atrakcyjna forma lokaty kapitału, a znacząca część klientów nie korzysta z kredytu hipotecznego.

Dodaj komentarz